Candida

Candida jest to rodzaj grzyba należącego do rodziny drożdżakowców. Jest to pasożyt ludzki, który swoje ulubione środowisko w organizmie ludzkim upodobał sobie w jamie ustnej oraz pochwie. Nadmierne nagromadzenie tego rodzaju grzyba w pochwie prowadzi do zakażeń i infekcji, których kulminacją jest grzybica pochwy (więcej na: http://kobietaintymnie.pl/grzybica_pochwy.html).

Aby pasożyt ten rozwinął się w organizmie człowieka, a przede wszystkim w  pochwie, musi mieć odpowiednie warunki ku temu. Tym warunkom sprzyjają pewne okoliczności. Przede wszystkim dieta bogata w cukry proste, antybiotykoterapia, która obniża naturalną florę bakteryjną w pochwie, nieodpowiednia antykoncepcja, która również wypłukuje dobrą florę bakteryjną, terapia sterydowa. Jeszcze jednym czynnikiem sprzyjającym infekcjom i powodującym pieczenie pochwy  (zobacz na: http://kobietaintymnie.pl/okres_menopauzy.html) jest oczywiście zła higiena osobista, intymna. W dzisiejszych czasach, nie powinno już być właściwie mowy o takich sytuacjach. Jednak nadal zdarzają się one, a kobiety bardzo często nawet nie słyszały o takim specyfiku, jakim jest płyn do higieny intymnej. Płyn ten nie tylko pomaga utrzymywać naturalną florę bakteryjną, ale niejednokrotnie zawiera on w sobie składniki przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne, które pomagają w walce z infekcjami.

Grzyb candida http://kobietaintymnie.pl/candida.html może zostać również przeniesiony do pochwy przez zakażonego partnera. Grzybica nie jest jednak chorobą weneryczną. Jeżeli natomiast zauważymy u partnera niepokojące nas objawy takie jak pieczenie, częste oddawanie moczu, naloty na skórze genitaliów, a u siebie dodatkowo upławy, to koniecznie zgłośmy się do lekarza. Wczesna interwencja zapobiega rozprzestrzenianiu się grzyba i jest łatwiejsza do wyleczenia.