Czy konopie wrócą do łask?

Ostatnio coraz głośniej mówi się o zaletach konopi, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych. Wytwarzany z nich olej konopny ma bardzo dużo różnych właściwości przez co znowu znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Dlaczego więc jego wykorzystywanie i posiadanie jest zabronione i surowo karane?

Niegdyś konopie były powszechnie używane. Wytwarzano z nich między innymi tkaniny, pakuły czy liny okrętowe. Ze względu na odporność na pleśń i wilgoć wraz z tkaninami lnianymi służyły do szycia odzieży ochronnej i mundurów. Wykorzystywano je w przemyśle papierniczym. Z włókien konopnych robiono nawet karoserie samochodów. Niestety rozwijający się przemysł wytwarzający sztuczne włókna skutecznie pozbył się taniej konkurencji.

Chociaż obecnie królują włókna sztuczne, do produkcji których wykorzystuje się ropę naftową, a papier produkuje się z pulpy drzewnej to jednak ludzie coraz częściej myślą o powrocie do natury. Konopie siewne doskonale wspomogą przemysł włókienniczy. Można je uprawiać w naszym klimacie podczas gdy bawełna wymaga wyższych temperatur. Oprócz przydatności w przemyśle odzieżowym znajdą one zastosowanie również w przemyśle kosmetycznym i medycznym.

Kosmetyki konopne charakteryzują się dużą zawartością witaminy A, C, K i E. Tak jak olej z konopi siewnych zawierają magnez, wapń, cynk, siarkę, potas i żelazo. Z kolei, każdy dobry krem z konopi posiada substancje o właściwościach przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych i regenerujących.

Medyczna marihuana coraz częściej dopuszczana jest na oficjalną listę leków gdyż pomaga w walce z nowotworami, AIDS, HIV, ADHD i wieloma innymi chorobami.