Historia powstania botoxu

Ciekawi cię, czym jest botox? Krótko mówiąc, botox jest trucizną, która blokuje zakończenia nerwowe mięśnia, tak że nie może się kurczyć przez 3-6 miesięcy. Jest powszechnie stosowanym preparatem, jednak większość kojarzy go głównie z usuwaniem zmarszczek. Zastanawiałeś się jednak kiedy odkryto botox, jakie ma właściwości i jakie miał pierwotne zastosowanie?

Co to jest botox?

Trucizna ta została odkryta przez niemieckiego lekarza w 1897 roku. Nazwał ją toksyną botulinową (zwaną także jadem kiełbasianym). Lekarz odkrył, że trucizna występuje, gdy niektóre bakterie mogą żyć zbyt długo w źle składowanym lub źle przygotowanym mięsie.

Dopiero w latach 70. okazało się, że trucizna została użyta medycznie. Okazało się, że lek miał korzystny wpływ na pewne skurcze mięśni, które osiadały, gdy lek był wstrzykiwany do mięśnia. Substancja jest stosowana do leczenia np. skurczy mięśni w oku, skurczy pęcherza, skurcze mięśni szyi i skurczy mięśni nóg.

Jak działa botox? Botox zapobiega uwalnianiu neuroprzekaźników między nerwem a mięśniami, blokując w ten sposób impulsy nerwowe do mięśni. W ten sposób mięśnie są chronione przed skurczem, co powoduje, że skóra staje się gładka i bez zmarszczek.

Botox Kraków  jest szczególnie odpowiedni do leczenia zmarszczek w górnej części twarzy: zmarszczek między brwiami, zmarszczek na czole i wokół oczu, jak i również zmarszczek w dolnej części twarzy: zmarszczki wokół ust i zmarszczki na szyi. Ten preparat można także stosować do zmniejszania produkcji potu w dłoniach i pachach.