Księgowość w przedsiębiorstwie jest niezbędna

Prowadzenie wszelkiego rodzaju działalności gospodarczej, spółek osobowych czy kapitałowych wiąże się z koniecznością prowadzenia księgowości i przymusowym rozliczaniem swoich dochodów z urzędem skarbowym.

Księgowość w takich przedsiębiorstwach – szczególnie występująca w spółkach osobowych i kapitałowych powinna być prowadzona przez zatrudnioną – wyspecjalizowaną na to stanowisko osobę. Księgowa bowiem o niej mowa musi posiadać doświadczenie do pracy na tym stanowisku oraz najlepiej odpowiednie wykształcenie najlepiej „Rachunkowe” udzielone przez jedną z państwowych uczelni wyższych takich jak Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Poziom umiejętności księgowej może również potwierdzić taka instytucja jak „Stowarzyszenie Księgowych w Polsce”. Jest to najbardziej prestiżowa jednostka potwierdzająca umiejętności Księgowego/Księgowej. Wydawane przez nią certyfikaty potwierdzają wysoki stopień umiejętności oraz pewność, że zatrudniona osoba może w sposób prawidłowy – dobrze zarządzać przedsiębiorstwem.

Konkurencyjnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. Jednak księgowa (www.talented.com.pl) z biura rachunkowego – a już szczególnie z tych dostępnych online nie jest korzystnym rozwiązaniem dla spółek osobowych i kapitałowych. Własna księgowa w spółkach jest podstawą dla dobrze prosperującego biznesu mimo iż wiąże się to z wyższymi kosztami związanymi z obsługą księgowości. Wynagrodzenie samodzielnej księgowej wynosi bowiem ok. 4000zł netto.