Materiały odporne na spalanie

Czy ktoś pamięta czym zajmował się zdun? Dziś pamiętają o tym chyba tylko osoby, które zajmują się podobną pracą. Zdun był kiedyś rzemieślnikiem zajmującym się budowaniem i instalacją pieców. Obecnie piece – zarówno te dogrzewające jak i centralnego ogrzewania możemy kupić gotowe (lub zamówić specjalnie przystosowane do naszych potrzeb).  Branża ciepłownicza związana z budową pieców, kominków i systemów grzewczych obecnie korzysta z najnowocześniejszych technologii, które pozwalają na osiągnięcie znacznej efektywności i bezpieczeństwa. Akumulacja ciepła oraz odpowiednie jego rozprowadzanie jest wynikiem pracy wielu specjalistów i materiałoznawców.

Jakość produktów, z których wykonuje się  piece i systemy grzewcze jest szczególnie ważna w przemyśle i we wszystkich branżach, które wykorzystują ogień i wysokie temperatury. Nowoczesne materiały ognioodporne wykorzystują bardzo wiele technologii. Jedną z najefektywniejszych jest użycie włókna ceramicznego – tworzyć z niego można takie wyroby jak beton, zaprawy czy cegły szamotowe (ceramic.com.pl). Przełomem w branży materiałów ognioodpornych okazało się wyprodukowanie takich materiałów, które ze swej natury są bardzo łatwopalne – udało się wyprodukować efektywny klej odporny na działanie wysokich temperatur, sznury i tekstylia, które nie poddają się spalaniu w wysokich temperaturach.

Włókno ceramiczne znane jest jako dobry materiał ogniotrwały już od lat. Jednak dopiero niedawno udał się tak efektywnie opracowywać jego mieszanki i skład. To dzięki niemu tak sprawnie i bezpiecznie odbywa się praca w hutach. Oczywiście materiał ten nie jest niezniszczalny, jednak posiada bardzo dużą odporność, co pozwala mu przez bardzo długi czas pracować w tak ekstremalnym środowisku.

Z czego jednak powstają włóka ceramiczne? Oczywiście są one mieszanką kwarcu, gliny, siarczków i innych substancji. Wyroby ceramiczne powstają przez wypalanie w bardzo wysokich temperaturach – dlatego też są na nie tak odporne na niszczenie przez ogień.