Samodzielne aranżowanie wnętrz

Samodzielne urządzanie mieszkania to marzenie chyba każdego, kto kupuje wreszcie swoje wymarzone, piękne mieszkanie. Zanim je kupimy, zwykle mamy już dokładnie opracowaną koncepcję tego, jak ma ono wyglądać, wiemy w jakiej stylizacji mieszkania najbardziej nam się podobają. Jednak gdy dochodzi do aranżowania własnego gniazdka zmieniamy często koncepcję i robimy coś zupełnie innego, niż zakładaliśmy.

Aranżacja wnętrz powinna bowiem uwzględniać wiele kwestii, na przykład ilość oświetlenia w konkretnym pomieszczeniu – gdy jest go dostatecznie dużo, wówczas musimy wybierać takie meble, urządzenia i dodatki, które będą się dobrze prezentowały przy dużej ilości światła słonecznego. Z kolei ciemne i ciasne wnętrza musimy optycznie rozjaśniać – dlatego też projektowanie wnętrza można zacząć dopiero w momencie gdy już staniemy się właścicielami własnego M, a nie dopiero w fazie marzeń o nim.

Projekt musi uwzględniać praktyczność różnych zastosowań – mebli, oświetlenia czy tego, czym jest wyłożona podłoga lub ściany. Na etapie projektowania wnętrz warto pomyśleć o udogodnieniach dla dzieci, które już mamy lub które dopiero mogą pojawić się w mieszkaniu za jakiś czas – na przykład instalując odpowiednie barierki lub usuwając niebezpiecznie wysokie progi czy widoczne defekty mieszkania.

„Samodzielnie aranżując wnętrza musimy się też liczyć z ograniczoną dostępnością różnych produktów na rynku.” – przypomina projektant z Orange Studio. Nie każdy wymarzony przedmiot znajdzie się w naszym zasięgu finansowym, nie każdy wspaniały mebel będzie też pasował wymiarami do wnętrza.