Właściwości tynków gipsowych i tynków cementowo-wapiennych

Tynk to jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych. Zabezpiecza ścianę przed zniszczeniem i ma wpływ na komfort, który będzie panował w budynku: termoizolacyjność, warunki akustyczne, poziom wilgoci. Jeśli tynk ma dobrze się sprawdzić, powinien zostać odpowiednio dobrany do rodzaju powierzchni – jaki lepiej postawić na tynk gipsowy, a kiedy wybrać tynk cementowo-wapienny?

Kiedy stosować tynki gipsowe?

Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów tynku jest tynk gipsowy. Ten przeznaczony jest do użytku wewnętrznego – może być stosowany zarówno w pokojach, jak i np. na klatce schodowej. Nadaje się także do stosowania w narażonych na wilgoć kuchni i łazience. Nie może natomiast być kładziony na zewnątrz.
Tynki gipsowe są łatwe w kładzeniu, mają wysoką przyczepność i elastyczność. Tworzą gładką, estetyczną powierzchnię, która idealnie nadaje się pod farbę, tapetę albo kafle.

Zastosowanie tynków cementowo-wapiennych

Alternatywą dla tynku gipsowego są tynki cementowo-wapienne, które mają znacznie wyższą wytrzymałość i z powodzeniem mogą być kładzione na zewnątrz. Tynk cementowo-wapienny jest mrozoodporny i doskonale znosi wysokie zawilgocenie. Jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne. Z powodzeniem może być kładziony i wewnątrz i na zewnątrz.
Tynki cementowo-wapienne gwarantują doskonałą ochronę przez wilgocią oraz zagrożeniami biologicznymi. Są paroprzepuszczalne, doskonale kumulują ciepło, zapewniają świetną termoizolację oraz wzmacniają komfort akustyczny, stanowiąc barierę dla hałasu.

 

Zobacz więcej: tynki cementowo wapienne Kraków | Inside-System