Współpraca z dobrym rzeczoznawcą

Co zrobić w sytuacji, gdy planujecie sprzedaż lub wynajem nieruchomości własnościowej, ale nie do końca wiemy jak ją wycenić? W przypadku najmu sprawa nie wydaje się zbyt skomplikowana – wystarczy samemu zorientować się jak wyglądają płatności za wynajem nieruchomości w podobnym miejscu i standardzie. Oczywiście możemy żądać więcej – bardzo wiele osób właśnie w ten sposób zarabia. Jak jednak poradzić sobie w sytuacji, gdy sprzedajemy ziemię, nieruchomość lub gdy chcemy ją kupić? Zamiast liczyć na kompetencję biur pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości, lepiej zwrócić się do rzeczoznawcy.

Dlaczego? Możemy być bowiem pewni, że dostaniemy zgodną ze stanem faktycznym opinię i uczciwą wycenę. Rzeczoznawcy są zobligowani do rzetelnej wyceny – nie może być tu mowy o luźnych spekulacjach, gdyż zawód ten jest bardzo ściśle kontrolowany przez odpowiednie jednostki państwowe. Każdy rzeczoznawca majątkowy Kraków (zakres usług zobaczycie na http://www.rzeczoznawca-horyzont.pl/) jest specjalistą w swoim fachu. Rzeczoznawcy działają raczej lokalnie – na terenie powiatu lub województwa, by mogli naprawdę poznać rynek od podszewki.

Rzeczoznawca powinien być osobą godną zaufania  – każdy z nich posiada bowiem certyfikaty państwowe dokumentujące przebytą edukację i szkolenia – każdy z nich napisał również państwowy egzamin, którego wynik decydował o otrzymaniu uprawnień. A droga do ich nadania wcale nie jest taka krótka. Rzeczoznawcy (czy to majątkowi czy inni) zanim otrzymali tytuł musieli otrzymać tytuł magistra i przejść studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości. Wszystkie reguły i wymagania w tym względzie nadzoruje sam Minister Infrastruktury.

Czy opinie poszczególnych rzeczoznawców mogą się od siebie różnić? To może zdziwimy się, ale tak. Dlaczego? Wszystko zależy od przyjętej metody wyceny. Nie ma przecież jednego kanonu, według którego moglibyśmy tworzyć wyceny. Możemy jednak być pewni, że wycena będzie prawidłowa. Jeśli mamy jednak wątpliwości, powinniśmy  w pierwszej kolejności sprawdzić, czy wybrany przez nas rzeczoznawca posiada odpowiednie uprawniania. Lista wszystkich rzeczoznawców nieruchomości znajduje się na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

REKLAMA: Sprawdź oferty na wynajem biur Kraków http://www.fronton.pl/O_firmie/Realizacje/