Wystrój sklepu i wybory konsumentów

Wchodząc do sklepu nie zdajemy sobie sprawy jak jesteśmy manipulowani. I choć nikt na nas nie naciska jesteśmy w pewien sposób kierowani i manipulowani tak byśmy wybierali konkretne produkty i przede wszystkim byli skłonni do kupowania rzeczy. Jednym z działów marketingu, który się tym zajmuje jest visual merchandising. Co kryje się pod tą dość enigmatyczną nazwą? Chodzi przede wszystkim takie dopasowanie wystroju sklepu, by klienci chętniej korzystali z jego usług. Prezentacja towarów, odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych elementów w sklepie a nawet ubiór oraz postawa sprzedawców.

Visual merchandisching jest w pewnym sensie połączeniem sztuki i estetyki na potrzeby biznesu. Czy to skuteczne? Jak się okazuje tak – bo choć nie czujemy się konsumentami, którzy nie myślą o tym, co kupują w sklepach, czasem okazuje się, że mamy problemy z nieświadomymi zakupami. Kupujemy rzeczy niepotrzebne lub droższe, wchodzimy do sklepów pod wpływem impulsu oraz wystroju samego wnętrza. Konsument na zakupach musi być bardzo czujny.  Wystrój sklepu – odpowiedni, bardzo ważny jest w każdej branży – zwłaszcza jeśli ma to być styl skandynawski sklep [opaandcompany.com] który ma prezentować przecież wyjątkowy, zachęcający wystrój skłaniający do zakupu.

I choć zabiegi jakie stosuje się w supermarketach są nam znane, nie zastanawiamy się nad takimi chwytami już na przykład w sklepach odzieżowych. Tu również każda rzecz i każdy manekin jest ubrany i ustawiony nieprzypadkowo. Taki stylista zatrudniony jest tylko po to by dbać o wygląd sklepu i ułożenie towaru. Jeśli jednak spada sprzedaż, to między innymi on musi poczuwać się do odpowiedzialności. Profesjonalni visual merchandiserzy zatrudniani są przez najbardziej znane marki i sieci. To oni decydują o wnętrzach najbardziej ekskluzywnych sklepów. Muszą bowiem nie tylko przyciągnąć klienta, ale przede wszystkim przyciągnąć odpowiedniego klienta i skłonić go do zakupów właśnie przez odpowiednie przygotowanie sklepowego wnętrza!         

Zapraszamy do przeczytania artykułu Po sąsiedzku